Contact usLinksFAQNewsArticlesServicesAbout usHome
 
 
   
  بازديدكنندگان 3473520  
 
اشتراک آر اس اس

آساناها (حرکات فیزیکی یوگا) واسترس

 

انجام دادن آساناها، تأثیر چشمگیری بر سیستم غدد درون ریز دارند. ما می‌دانیم که غدد درون ریز، از طریق ترشح هورمونهای استرس، نقش مهمی در سازگاری(تطبیق) با استرس، ایفا می‌کنند.
به دليل رابطه پیچیده‌ای كه بین غدد وجود دارد، عملکرد نامناسب یکی از آنها، می تواند موجب اختلال، در کل سیستم غدد درون ریز بدن شود.
انجام دادن آساناها، موجب هماهنگی در عملکرد سیستمهای گوناگون بدن، که رابطه بسیار نزدیکی با هم دارند، مانند سیستم گردش خون، اعصاب، تنفس و گوارش، مي‌شوند. هرگونه اختلال در ارتباط عملکردی مناسب بین هر کدام از سیستمها، موجب از دست رفتن سلامتی و کارایی و توانایی بدن می شود. بنابراین در این حالت(استرس)، تمام سیستم‌ها فعالانه در تطبیق بدن با شرایط استرس زا، نقش بازی می کنند.
image
تنفس سریع و نامنظم، نشان دهنده تنش، در ذهن وبدن است، در حالیه تنفس آرام و عمیق و منظم، نشان‌دهنده آرامی ذهن وسلامت بدن می باشد. تمرین کردن آسانا، همراه با تنفس آرام و دم و بازدم عمیق، موجب تعادل ذهنی و احساسی می‌شود. در نهایت، تمرین آسانا با آگاهی از بدن و تنفس، ذهن را حداقل طی تمرین، دور از تنش و نگرانی، نگاه می دارد. به هر حال، رهایی‌های كوتاه بین تمرین‌ها، بتدریج موجب تغییرات دائمی در ساختار ذهنی و احساسی می‌شوند. همانطور که ویژگی های ذهنی ما در بدنمان بروز می‌یابد، به همین طریق، وضعیت‌های بدنی حاصل از تمرینات نیز، روی ذهن تاثير متقابل دارند.
image
پاوان موکت آسانا
تمرینات پاوان موکت آسانا، از دسته تمرینات مقدماتی هستند و به گروه های زیر تقسیم می شوند:
الف: گروه ضد رماتیسم
ب: گروه ضد نفخ
"پاوان" به معنی باد و "موکتا" به معنی برخاستن است و گروه تمرینات پاوان موکت آسانا، مازاد باد و اسیدیته بدن را دفع می کنند. اگرچه این تمرینات به نظر بسیارساده می آیند، اما اثرات ظریفی روی مفاصل و اندام های بدن دارند. به این دلیل به آنها سو کشما ویایاما Sukshma Vyayama یا تمرینات ظریف می گویند.
علاوه بردفع باد و اسیدیته، این تمرینات، تمامی انقباضات بدن را نیز، از سر تا نوک پنجه پا، رها می سازند.
سلام بر خورشید (سوریا ناماسکارا)
قبلاً دیدیم که چطور همه آساناها، مستقیم یا غیر مستقیم، روی سیستم غدد درون ریز که نقش کلیدی را در تطبیق بدن با استرس، بازی می کند، اثر می گذارد و آن را تحریک می‌کند. اما هیچ تمرینی به تنهایی، اثر سلام بر خورشید، را بر ترکیب بدن-ذهن ندارد. این تمرین در مدیریت استرس، مانند یک کپسول( تاثیر سریع و ساده دارد) عمل می‌کند.
دوازده وضعیت سلام بر خورشید، قالبي فیزیکی در اطراف بدن ايجاد مي‌كند، كه از تركيب كل تمرين ساخته مي‌شود.
انجام سلام بر خورشيد، به شكل يكنواخت و با رعايت توالي، آهنگ هستي را در ريتم زيستي بدن، منعكس مي‌سازد. اثر وضعیت پیشرفته ریتمیک این تمرين، روي ذهن و بدن ما، ايجاد کردن نيرويي است كه اساس يك زندگي فعال‌تر و حس قدرشناسي بيشتر از غني بودن دنيايي كه ما در آن زندگي مي‌كنيم را، تشكيل مي‌دهد.
سلام بر خورشید، بویژه اگر سریع انجام شود، مجموعه ای از حرکات فعال و پویا است.
زمانی که حرکت آهسته ترانجام می شود، تمرين از مجموعه حرکات فیزیکی، به مجموعه‌ای از مودراها تبدیل می‌شود، که موجب افزايش تعادل می شود.
image
پاکسازی بدن
طبق علم کهن آیورودا، تمامی عملکردهای بدن بوسیله سه طبع: کافا (موکوس يا بلغم)، واتا (گاز یا باد) و پیتا (اسید یا صفرا) کنترل می‌شوند. اولین مرحله تعادل فرد، تنظیم و تعدیل طبع‌هاست. هنگامی که درون بدن را، هرچند وقت يكبار، پاکسازی کنیم، مازاد تولیدات متابولیکی این سه مزاج را دفع می‌کنیم و بدین ترتیب تشکیل و تعادل متناسب آنها را تنظیم می کنیم.
هاتا یوگا به شکل سنتی، شات کارماها یا شش روش پاکسازی بدن را تجویز می‌کند: نتی، داتی، باستی، نولی، کاپالباتی وتراتاکا. این روش ها بطور انحصاری(جداگانه) تاثیر کمتری دارند، اما در ترکیبات مختلفی که مناسب طبیعت اختلال و نیاز فرد باشد، ارائه می گردند. حقیقت این است که بسیاری از روش‌ها وتکنیک‌های پاکسازی بدن، که توسعه یافته و تمرین می شوند، اهمیت عظیم ارتباط سلامتی، با هاتایوگا را نشان می‌دهند.
نتی، روشی برای پاکسازی مجاری بینی، از همه آلودگي‌ها، از جمله موکوس خشکی است، که درون بینی باقی مانده است. از ديدگاه دیگر، تمرین نتی، اثر ظریفی روی اعصاب گوناگونی که انتهاي آن‌ها در مجاری بینی، قرار دارد، مانند پياز بويايي وسايراعصاب مجاور، که موجب بي‌حس كردن چشمها، گوشها، بینی و گلو می شوند، دارد. این روش، اثر آرام کننده‌ای روی مغز دارد و به کاهش و رهایی از بیماریهای مربوط به استرس، مانند میگرن، آسم، افسردگی، سردردهای تنشی، بیخوابی و خستگی، کمک می کند.
می‌دانیم که، تناوب تنفس از دو حفره بینی، اثر متعادل کننده‌ای، روی دو نیمکره مغز دارد. نتی، اثري مشابه، دارد و موجب هماهنگی و تعادل سیستم عصبی مرکزی، سیستم عصبی کنترل کننده تنفس، گردش خون و دفع، می‌شود. نتی همچنین کارایی، لوبهای جلویی پياز مغز را که مسئول توانمندیهای بیشتر ذهنی است، تقویت می‌کند.
image

داتی، شامل روشهای پاکسازی و شستشوی معده است. کنجال، روش پاکسازی معده، از طریق تهوع ارادی، بعد از خوردن شش لیوان آب نمک گرم است. کنجال به دفع اسید، گاز و موکوس اضافی، کمک کرده و تمام اندام‌های شکمی را تحريك و فعال مي‌كند. کنجال علائم استرس و تنش را، به وسیله تحریک عصب واگ، كه سيستم عصبي پاراسمپاتيك را فعال مي‌كند، از بين مي‌برد و نتيجه، رهايي است.
شانکاپراکشالانا(Shankhaprakshalana) یکی دیگر از تکنیکهای کاربردي داتی، می‌باشد. شانک یعنی "صدف حلزوني" و پراکشالانا، یعنی شستشوی کامل. این تمرین به مسیر پیچ در پیچ روده، کمک می‌کند. روش اصولي و ملايم شستشوی کامل مجرای دستگاه گوارش، از دهان تا مقعد است.
چگونه شانکاپراکشالانا، به رفع استرس کمک می‌کند؟
سم ايجاد شده در سيستم گوارش، استرس هضمي توليد مي‌كند، كه در نهايت موجب انواع مختلف اختلالات هاضمه خواهد شد. اين سموم، همراه جريان خون به ساير بخش‌هاي بدن مي‌روند، و خود، موجب استرس و عدم تعادل مي‌شوند. با پاکسازی سرتاسر لوله گوارش، یکی از دلایل اصلي استرس فيزيكي، عدم تعادل و بيماري را از بين مي‌بريم و سلامت كل بدن را بهبود مي‌بخشيم.
کاپالباتی، ناخالصیهاي ناحیه جلویی مغز را پاک کرده و ذهن را آرام می‌کند. مفيد ترين نتیجه این تمرین، معكوس كردن واكنش‌هاي عصبي است. تنفس عادی، تنها بوسیله انقباض فعال عضلات تنفسي، مانند دیافراگم و عضلات بین دنده‌ای خارجي، انجام مي‌شود. بازدم به شكل غيرارادي، با پايان غيرفعال انقباض عضلات بين دنده‌اي داخلي، انجام مي‌شود. کاپالباتی، اين فرآيند را معكوس می‌کند. در کاپالباتی دم، غیر فعال و بازدم فعال است، که این پدیده برخلاف جریان حرکت پالس‌هاي عصبی است و موجب تحریک و بيداري مراكز مغزي مي‌شود.
تراتاکا. قبلاً دیدیم که چطور تمرکز ذهن، تأثیر نیرومندی بر غده پینه آل و سیستم عصبی سمپاتیک (زيرا چشم از طریق سیستم عصبی سمپاتیک، مستقیماً به غده پینه آل مربوط می شود) و هيپوتالاموس دارد و از طريق هيپوتالاموس، آگاهی فرد تکمیل می شود. هنگامیکه این مراکز با تمرین تراتاکا تحریک می شوند، ذهن آرام و يكنواخت می شود، و از افکار استرس زا و مخرب جلوگیری می شود.

منبع:www. Yogamag.net
مترجم: معصومه زرین پور


( 3149 بازديد از این مقاله )
ارسال مقاله به دوستان

 

نرمش - ورزش - آرامش - يوگا - عرفان اسلامي - پاكسازي درون - پراناياما - يوگا آسانا - فنگ شويي - آشپزي گياهي - هوش هيجانی - مديريت استرس - تن آرامی - یوگای قلب - پيام دل - گياه خواری - آيورودا - موسيقی درمانی - دکتر عباس روحبخش - مهندس محمد ساسانی - دکتر محمد عيوضی - ردپای عشق - يوگای بانوان - لاغری و يوگا - مديريت عشق - يوگا نيدرا - yoga - nava - nava yoga - navayoga - iran yoga - asana - nava yoga institute

 
 
© 2009 Nava Scientific Yoga Institute تمام حقوق اين سايت متعلق به موسسه نوا مي باشد
 
 
صفحه اصلي |  بازخورد  |  نقشه سايت |  لينك به ما
 
  استفاده از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد