Contact usLinksFAQNewsArticlesServicesAbout usHome
 
 
   
  بازديدكنندگان 3480280  
 
اشتراک آر اس اس

یوگا وتنوع در آن

 

از آن زمان که باستان شناسان در شمال هندوستان ، از بقایای شهری زیبا و عجیب ،تصاویری از وضعیتهای یوگا را یافتند و با توجه به عقاید برخی از تاریخ شناسان که قدمت یوگا را به 1500 سال قبل از میلاد تخمین می زنند، سالهای بسیاری گذشته و تا به امروز که انسانهای عصر دیجیتال و صنعتی پیشرفته در حال گذران دوران حیات خویش می باشند،
همچنان یوگا در عرصه های کاربردی در جهت توانمندسازی و احیا و سالم سازی بشر گام برمی دارد و نقش آفرینی می کند. انسان امروز به خوبی دریافته است که یوگا یکی از بهترین روشهایی است که می تواند در جسم و ذهن و روان او اثرگذار باشد و آرامش و سلامتی را در او نهادینه و محکم سازد . امروزه تأثیر یوگا در سراسر خاور دور و دنیای غرب به روشنی آشکار است.
یوگا ،واژه ای به مفهوم اتحاد است که انسان عصر حاضر را به سمت خود کشیده و با ایجاد کردن سلامتی و شادابی در فرد، پیامی عمیق برای انسان دارد :برای بودن درحال و لحظه اکنون ، باید جسمی سالم داشت و برای رسیدن به رمز و مرز اشرف مخلوقات بودن، باید عشق را در دل بیدار و پیدا کرد.
به عقیده برخی از پزشکان و متخصصان سراسر دنیا، یوگا با تاثیر گذاری بر سلامت جسم و ذهن و رهایی از تنشها وبیمارهای روان تنی ،از بروز بیماریهای جسمی پیشگیری می نماید.
امروزه وقتی در شبکه های اینترنتی و دهکده جهانی سیر و سفر می کنید به شیوه های مختلفی از یوگا برمی خورید که همگی تلاش دارند تا به همه انسانهای علاقه مند به سلامتی خود پیام دهند: (( یوگا می تواند در جهت سالم سازی و شادابی و نشاط انسان امروزی راههای مختلفی را برای افراد متفاوت ارائه کند تا جوابگوی نیازهایشان باشد)).
از روشهای متنوع ارائه شده جدید می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- Hot Yoga – Bikram Yoga( یوگای گرم) – بیکرام یوگا
2- یوگای کرم موگشا
3- Power Yoga ( یوگای قدرتی)
4- وینیاسا: یوگای سیال(جاری)
یوگای بیکرام (یوگای گرم)
استاد بیکرام کودهاری، اولین موسس یوگای گرم می باشد.
یوگای گرم، مجموعه ای از حرکات یوگا است که در اتاق گرم انجام می شود .دمای اتاق معمولاً بین 95 تا 100 درجه فارنهایت نگهداری می شود و شما می توانید تجسم کنید انجام حرکات سنگین (شدید) در این دما، منجر به تعریق و افزایش دمای بدن و در نتیجه انعطاف پذیری بیشتر بدن می شود.
روش یوگای گرم شامل مجموعه 26 حرکت یوگا (آسانا) می باشد ، 2 تمرین پرانایاما (تنفسی) که هر یک فقط 2 بار در مدت زمان هر کلاس 1.5 ساعته انجام می شود. آقای کودهاری تمایل دارد که مربیان مدرس متد بیکرام زیر نظر خودش آموزش دیده و مدرکِ تدریس این متد فقط به افراد ی که دوره را گذارنده اند صادر می شود و این مربیان ملزم به رعایت شرایط متد بیکرام ( از نظر دمای اتاق، حرکات ، نحوه مفروش کردن و آیینه بندی کلاس) در باشگاههای خود می باشند، در نتیجه افرادیکه شرایط فوق را رعایت نکنند ، از طریق دادگاه مجرم شناخته شده و مجازبه برگزاری کلاس یوگای گرم با متد بیکرام نمی باشند.
نکات مهم و هشدارها در مورد یوگای گرم:
از طریق یوگای گرم ، سموم بدنتان دفع می شود.
استفاده از حوله وتشک مخصوص خودتان (Mat) زمان انجام یوگای گرم به دلیل تعریق زیاد الزامی است.در این کلاس پرتوجویان تمایل دارند لباسهای بسیار سبک بپوشند.
حتما قبل و بعد از کلاس مقدار زیادی آب، برای پیشگیری از دهیراتاسیون(کم آبی) بنوشید.همچنین توصیه می شود تا 2 ساعت قبل از کلاس غذای جامد میل نکنید.
اگر میخواهید متد بیکرام را تجربه کنید، مطمئن شوید باشگاهی که در آن یوگا گرم تدریس می شود، مجوز تدریس بیکرام یوگا را دارا باشند.
یوگای گرم برای زنان باردار به دلیل اینکه ممکن است دمای مرکزی بدن افزایش یابد ، توصیه نمی شود.

یوگای گرم موکشا
روش یوگای گرم موکشا در تورنتوی کانادا در سال 2004 بوسیله مربیان Jessica Robrtson و Ted Grant تاسیس شد.
یوگای گرم موکشا علیرغم دیگر موسسات رقیب با متدهای شبیه آن، دارای بیش از 30 استودیو در سراسر دنیا از جمله کاناد، امریکا ، سوییس و جزایر کارابیین می باشد. روش موکشا مجموعه از حدود 40 آسانا می باشد که در اتاق گرم تدریس می شود. موکشا دارای استاندارد سبز برای فراهم نمودن محیط مناسب برای کلاس شامل :مواد ساختمانی ، مواد پاک کننده طبیعی میباشد. همچنین در این استودیو کلاسهای ارزان قیمت در آخرهرهفته وکارما یوگا در هرهفته برای فراهم نمودن و دسترسی آسانتر و بیشتر به کلاسهای یوگا ارائه می کند.
چگونه می توان کلاس یوگا موکشا پیدا کرد؟
هر استودیو موکشا ملزم به دریافت مدرک یوگا و تاییدیه موسسین آن ( تد گرانت و جسیکا رابرتسون ) می باشد. برای اطمینان از یافتن استودیو رسمی زیر نظر موکشا ، وب سایت موکشا(Moksha Website) را بازدید نمایید.
به دلیل اینکه کلمه سانسکریت موکشا به معنی آزادی و رهایی، روشنایی(نور) ترجمه شده است جای تعجب نیست که برخی از باشگاههای یوگا با نام موکشا از اعضای یوگای گرم موکشا نباشند.
انتظارات:
در روش روش یوگای گرم، 40 حرکت موکشا ، با شاواسانا (رها سازی) آغاز و پایان می یابد. اغلب سعی می شود حرکات کششی قبل از حرکات ایستاده باشد.
بعد از افزایش دمای بدن پس از انجام حرکات ایستاده ، از حرکات نشسته و یا خوابیده بازکننده لگن یا موثر بر ستون فقرات و بالاتنه استفاده می شود. موکشا یوگا برای فراهم نمودن و حمایت از سلامت در طول زندگی طراحی شده است.

Power Yoga یوگای قدرتی
یوگای قدرتی ، واژه ای است که برای شرح روش وینیاسا یوگا به منظور لاغری و تناسب اندام مورد استفاده قرار می گیرد. الگوی حرکات یوگای قدرت در اغلب موارد آشتانگا یوگا ( یوگای هشت گانه) می باشد. کلمه Power Yoga در سال 1990 زمانی مرسوم شد که اغلب مربیان یوگا تصمیم گرفتند که آشتانگا یوگا برای بیشتر افراد در غرب مورد استفاده و در دسترس باشد .
برخلاف آشتانگا یوگا ، در یوگای قدرت مجموعه حرکات ارئه نمی شود. به همین دلیل اغلب کلاسهای یوگای قدرت ، به گونه ای بسیار متفاوت از همدیگر ارائه می شوند. نقطه مشترک همه آنها، تاکید بر کشش و انعطاف پذیری است. یوگای قدرت باعث شده که یوگا وارد رشته ژیمناستیک در امریکا شود. ظهور یوگای قدرت نشانه محبوبیت یوگا می باشد بطوریکه دیدگاه مردم تغییر نموده و آنرا به عنوان روشی برای زندگی می دانند.
دو مربی یوگا به نامهای Berly Bend Brich و Brayan Cast در لوس آنجلس از معتبرترین مربیان این گرایش و ارائه کنندگان اصلی این متد می باشند. هر دو این مربیان، توسط استاد Pattabhi Jois Sri K. امتیاز باشگاه داری آشتانگا یوگا را دریافت نموده اند.در یوگای قدرتی انجام یوگا با سبک روان و حرکات سنگین(شدید)می باشد که با روشهای معمول در کلاسهای یوگا شامل کشش متفاوت است. نام دیگری که معمولا در یوگای قدرت بسیار معروف است Baron Baptiste است. بارون باپتیسیت متد خاص خود را طراحی نموده و فقط مربیانی که از او مدرک گرفته باشند می توانند متد او را تدریس کنند.
آیا شما می توانید یوگای قدرت انجام دهید؟
کلاسهای یوگای قدرت بسته به مربیان می تواند بسیار متنوع باشد. یوگای قدرت بیشتر، برای افرادی که شرایط بدنی مناسبی دارند و می خواهند از تمرینات لذت برده و تمایل دارند کمترین میزان صحبت را در کلاس یوگا داشته باشند، مناسب می باشد.

وینیاسا – یوگای سیال ( جاری)
وینیاسا یوگا، واژه ای است که برای محدوده وسیعی از کلاسهای یوگا را شامل می شود. کلمه وینیاسا به معنی حرکات موزون یوگا به همراه تنفس است. به عبارت دیگر ، مربی به شما آموزش می دهد که چگونه از یک وضعیت (آسانا)، در حالیکه دم می گیرید یا بازدم می کنید، خارج شده و وارد حرکت بعدی شوید. این تکنیک گاهی ، ((جریان وینیـــاسا)) یــــا فقط (( جریان)) نامیده می شود زیرا روش آرام ِ تبدیل حرکات به یگدیگر، آنرا شبیه جریان موزون حرکات میکند.
کشش گربه –سگ نمونه بسیار ساده از ویناسا می باشد که ستون فقرات به همراه دم محدب شده و در بازدم مقعر ( به سمت پایین گود ) می شود.
سیکل سلام بر خورشید، مثال پیچیده ای از وینیاسا است. هر حرکت در این سیکل با تنفس دم یا بازدم انجام می شود.

انتظارات از کلاس وینیاسا
در این روش، انواع حرکات ( واریاسیونهای) مختلفی را میتوان انجام داد ولی بیشتر شامل سیکل سلام بر خورشید می باشد. اگر اسم کلاس یوگا، وینیاسا باشد، منظور انجام حرکات یوگا (آسانا) بوده و حرکات کششی انجام نمی شود. روال کلاس طبق نظر مربی، می توانند کند یا سریع باشد.
بسیاری از روشهای یوگا مانند آشتانگا یوگا و یوگای قدرت از متد وینیاسا استفاده می کنند اما نام کلاسهای آنها متفاوت است.
معنی عبارتِ وارد وینیاسا شوید چیست؟
زمانیکه کلمه وینیاسا در کلاس بکاربرده می شود مجموعه ای از 3 حرکت که در سیکل سلام بر خورشید استفاده می شود را شرح می دهند
آیا وینیاسا برای شما مناسب است؟
قدرت ِ وینیاسا درتنوع آن می باشد. هیچ قانون و یا سیکل وجود ندارد که مربیان از آن تبعیت کنندو بنابراین کلاسهای متنوع ِ زیادی برای افراد مختلف وجود دارد.
این ویژگی باعث می شود که شما به میل خود مربی که با او ارتباط بهتری دارید، انتخاب نموده و از کلاس لذت ببرید.
اگر در ابتدا، به وینیاسا تمایل پیدا نکردید ، حتما مربی دیگری را امتحان کنید. اگر شما می خواهید کمی کاهش وزن داشته و از حرکات جدید در هر جلسه لذت ببرید احتمالا وینیاسا برای شما انتخاب درستی است.
سبکهای وینیاسا:
• آنوسارا
• آشتانگا یوگا
• بیکرام یوگا/ یوگا گرم
• یوگای قدرت

منبع : yoga journal 2010
نويسنده و مترجم : سهیلا فامیلی-مربی یوگا


( 3284 بازديد از این مقاله )
ارسال مقاله به دوستان

 

نرمش - ورزش - آرامش - يوگا - عرفان اسلامي - پاكسازي درون - پراناياما - يوگا آسانا - فنگ شويي - آشپزي گياهي - هوش هيجانی - مديريت استرس - تن آرامی - یوگای قلب - پيام دل - گياه خواری - آيورودا - موسيقی درمانی - دکتر عباس روحبخش - مهندس محمد ساسانی - دکتر محمد عيوضی - ردپای عشق - يوگای بانوان - لاغری و يوگا - مديريت عشق - يوگا نيدرا - yoga - nava - nava yoga - navayoga - iran yoga - asana - nava yoga institute

 
 
© 2009 Nava Scientific Yoga Institute تمام حقوق اين سايت متعلق به موسسه نوا مي باشد
 
 
صفحه اصلي |  بازخورد  |  نقشه سايت |  لينك به ما
 
  استفاده از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد