Contact usLinksFAQNewsArticlesServicesAbout usHome
 
 
   
  بازديدكنندگان 3474795  
 
اشتراک آر اس اس

بهداشت مادر در دوران بارداري و زايمان و تولد نوزادي سالم 1

 

بررسي مشكلات و ارائه راهكارها

وقتي صحبت از بارداري ، زايمان و دوران نفاس مي شود بيشتر زنان چهره در هم مي كشند و زير لب از دوران عذاب آور حاملگي ،سختي و مشكلات آن و احيانا زايمان سخت ، دردهاي زايماني و دوران پس از آن صحبت مي كنند و شايد اكثر
آنها ديگر حاضر به تجربه مجدد اين دوران نباشند . اما چرا بايد اين دوران كه در آن توانايي و قدرت يك زن متجلي مي شود؛ زیبایی خلقت بار دیگر توسط زنی جلوه گر می شود؛ این پدیده شگفت آور زایش و خلقت و تولید مثل که فقط در وجود زنان ظاهر می گردد و حس بچه دار شدن و بدنيا آوردن طفل كه یکی از زيبا ترين و شادترين لحظات زندگي يك زن مي باشد بايستي با خاطرات بد ، عذاب آورد و دردناك همراه گردد و چرا نبايد اين دوران يك دروان شاد، سالم، مفرح و خاطره انگيز باشد ؟
با توجه به وضعيت موجود و نگرش اكثريت زنان؛ چگونه مي توان دوران حاملگي خوب و سالمي داشت؟ چگونه مي توان مشكلات بارداري را كاهش داد؟ چگونه مي توان زايمان آسان و بدون دردي داشت؟ چگونه مي توان دوران نفاس خوبي را سپري كرد؟ و چگونه مي توان سريع به وضعيت قبل از زايمان برگشت؟
آیا می توان دوران بارداری را به دوره شاد و آرامی تبدیل کرد؟
آري،اين دوران نيز مي تواند يكي از بهترين، شادترين دوران زندگي يك خانم باشد اما آسايش اين دوران مستلزم رعایت يكسري اصول خاص است که یک خانم باردار باید رعايت نموده و نسبت به انجام آنها پايبند باشد البته دراين راه فاكتورهاي زيادي مانند تغذيه خوب، خواب راحت، استراحت كافي، رعايت دستورات بهداشتي، داشتن فعالیت مناسب و کافی، پرهیز از کارهای نامناسب و خطرآفرین و … دخیل هستند.
اما یکی از راههایی که به شما کمک می کند تا دوره بارداریتان را به خوبی پشت سر بگذارید و از به یاد آوردن آن احسا س لذت و رضایت داشته باشید یوگا می باشد . با كمك تمرينات و تكنيك هاي يوگا مي توان به آنچه منظور نظر است رسيد. در واقع انجام يوگا يكي از فاكتورهايي است كه شما مي توانيد با كمك آن در اين دوران به آرامش و سلامتي دست يابيد و خواهيد توانست فرزند سالم با آينده درخشان بدنيا آورديد . یکی از نکات قابل توجه و سوال برانگيز این است كه آيا تاثير اين حركات بر روي جنين هم آشكار خواهد شد؟ به عبارتی یوگا روی جنین هم اثر خوب و مثبتی دارد یا نه ؟ با تحقيقات انجام شده و كاملا اثبات شده محققان به اين نتيجه رسيده اند كه جنين در رحم مادر متاثر از تمام حالات و روحيات او خواهد بود .او نه تنها مي تواند بببيند، بشنود، گريه كند و بخندد، حتي به عوامل محيطي و استرسهايي كه از طريق مادر به او منتقل مي گردد رفلكس نشان داده و دچار استرس مي گردد. بنابراين توجه به اين امر كه اين دوران براي مادر بسيار قابل اهميت است بيشتر روشن گردیده و لزوم آرامش و سلامت روحي، رواني و جسمي در اين دوره كاملا مشخص مي شود.
مادر با انجام تمرينات و تكنيكهاي يوگا در دوران بارداری، آرامش و سلامت را براي جسم و جان خود به ارمغان آورده و جنين او نيز متاثر از تمام اين تغييرات به دور از هر وضعیت ناخوشایندی و ديسترسي دوران جنين خوبي را سپري خواهد نمود و حتي پس از تولد نيز با همنوعان خود متفاوت خواهد بود .

هدف داشتن ، دوران بارداري توام با آرامش و سلامت است ، دورانی دلپذير و شاد که در طی آن مادر نوزادي سالم و قوي با يك زايمان طبيعي بدنیا آورد و پس از بهبودي سريع ، نوزاد را با شیر خود تغذیه کند . در واقع وظيفه ما در سه بخش خلاصه مي گردد :١- دوران بارداري ٢- زمان زايمان ٣- دوران پس از زايمان

 بخش اول : دوران بارداري :
اولين قدم در با رداری،آگاه شدن از رضايت مادر نسبت به بارداریش مي باشد. اما براي چه؟
معمولأ بندرت اتفاق می افتد كه از خنم بارداری بپرسیم :آيا برای بچه دار شدن برنامه ریزی کرده بودید و با رضایت باردار شدید يا بدون برنامه، ناگهانی و ناخواسته حامله شدید؟
منظور، ارزیابی رضایت خانم ها از وضع موجود می باشد. اگر حاملگی مادر با برنامه ریزی و خواسته بوده و خانم از حاملگي خود احساس رضايت دارد آگاهي و اطلاعات لازم راجع به بارداري، تمرينات اين دوران، تغذيه و مسائل ديگر به او داده خواهد شد كه مسلما با طيب خاطر خواهد پذيرفت اما مسئله اصلي خانم هايي هستند كه حاملگي ناخواسته دارند و بدون برنامه و ناگهانی داشته اند در واقع هنر ما به عنوان كادر درمان اينجا مطرح مي شود كه بتوانيم از خانمي ناراضي زني رضايتمند بسازيم.
وقتي خانمي از بارداري خود ناراضي باشد دوحالت بودجود ميآيد.
حالت اول: به اجبار وضع موجود را مي پذيرد اما از آن راضي هم نيست بنابراين با بي توجهي ها و بي اهميت بودن نسبت به وضعیت موجود، ضربات غيرقابل جبراني به خود و جنین وارد مي سازد كه ضرر آن دامنگیر هردو مادر و بچه خواهد شد. داشتن وضعيت بی ثبات از نظر روحي، رواني و جسمي، داشتن دوران سخت و ناگوار، ويارهاي سخت، نگرانيها و تشويش از اينكه آينده چگونه خواهد شد و سرنوشت خود و بچه ناخواسته به كجا خواهد انجاميد، داشتن زايماني سخت البته اگر خواهان زايمان طبيعي باشد، نداشتن عاطفه و محبت لازم به كودك كه اين خود باعث مسايل عديده براي آينده كودك خواهد شد و مسایل دیگر که بایستی به توجه لازم و کافی مبذول داشت.
حالت دوم: بارداري ناخواسته است و مادر مصر است و مصمم كه اين محصول بارداري ناخواسته را به هرقيمتي كه شده از بين ببرد و به گفته ساده تر سقط جنين نمايد آنهم به شيوه و روشهايي كه هيچكدام خالي از خطر نبوده و تمام آنها به نوعي به سلامت وي لطمه خواهند زد شيوه هاي عاميانه اي كه گفتنش وقت ديگر و مقوله اي ديگر را مي طلبد و حتی توسط پزشک یا یک متخصص. البته در اين شرايط مادر نه تنها از لحاظ جسمي صدمه شديد و شايد غير قابل جبراني خواهد خورد بلكه از نظر روحي نيز دچار مشكل گرديده و همواره نوعي عذاب وجدان از آنچه كه كرده خواهد داشت .
ما بايد بتوانيم با صحبتها، راهنمايي ها، دادن آگاهي به خانم باردار و مشاوره های پی در پی سعي كنيم او را به وضعيت جديد آگاه كنيم و يك افق جديد ، روشن و اميدوار كننده در برابر او بگشائيم و عاطفه مادريش را بيدار كرده و محبتش را نسبت به موجودی که در وجودش می پروراند، برانگيزيم و او را از خطرات سقط جنين چه توسط پزشك چه بوسيله دستكاريهاي غير علمي گوشزد كرده و بدينوسيله او را به زندگي و سلامت خود و فرزندش علاقمند و مشتاق سازيم .
مورد ديگر كه بايستي به آن توجه فراواني شود، استرسهاي اين دوره است. مادر باردار در اين دوران دچار انواع استرسهاي محيطي، تشويش هاو نگراني هاي ذهني مي گردد و همچنين شرايط خاص اين دوران و مسائلي از قبيل : ازدياد وزن به علت حاملگي (كه باعث بروز بسياري از ناراحتي ها و مشكلات اين دوران مي گردد)، تغييرات خاص دستگاههاي بدن براي تطبيق بدن مادر در اين دوران، مشکلاتی مثل ویار، تهوع و استفراغ، خستگی مفرط، کمبود انرژی، کمردرد، پادرد، تغییراتی که در وضعیت ظاهری بدن ایجاد می شود و… كه اگر مورد توجه قرار گيرد و برطرف شود باعث مي شود كه مادر يك دوران بسيار آرام، شاد و دلپذيري به دور از استرسها و تشویشهایی که او را احاطه کرده طي نمايد. ولي اگر اين استرسها همچنان ادامه يابد موجب بروز ناراحتي ها و دردهايي در طول اين دوران و مشكلات زياد در هنگام زايمان مي گردد تا حدي كه مادر قادر به زايمان طبيعي نبوده و به سزارين تن مي دهد و خود سزارين هم باز داراي مسايل خاص خود بوده و مادر را دچار دردسر و نگراني خواهد نمود كه در جاي خود به آن اشاره خواهد گرديد.
نگراني هاي ذهني مانند : آيا دوران حاملگي خوبي خواهم داشت؟ آيا در اين دوران دچار مشكلات سخت و نگران كننده خواهم شد؟ آيا قادر به انجام زايمان طبيعي خواهم بود؟ آيا مي توانم فرزند سالمي بدنيا آورم؟آينده فرزندم چه خواهد شد؟ آيا دچار مشكلات اقتصادي خواهيم شد؟ و...
مسئله ديگري كه تا حد بسيار زيادي فكر و ذهن مادر را به خود مشغول مي دارد، زايمان طبيعي و درد ناشي از آن است. مادر تحت تاثير عقايد وگفته هاي ديگران و شاید تجربه تلخ قبلی از زايمان طبيعي و درد ناشي از آن غول عظيمي براي خود مي سازد كه دائم به او فشار آورده فكر و ذهنش را مشغول مي كند استرس ناشي از اين ترس نه تنها باعث بروز مشكلاتي براي مادر مي گردد بلكه باعث مي شود ناآگاهانه به سزارين راضي شده و عواقب و مصائب ناشي از آن را متحمل شود كه خود بر بهبودي پس از زايمان و تغذيه طبيعي كودك اثر گذارده و آن را به تاخير مي اندازد .
از طرفي انجام كارهاي روزانه، وظايف خانه داري، بچه داري و همسرداري باعث خستگي بيش از حد و تحريك مادر مي شود كه درجواب به اين استرسها و تحريك ها زن تبديل به شخصي عصباني، زود رنج و حساس مي گردد و اين بار منفي و استرسهاي فراوان براي او كه اينك باردار است و همچنين براي جنين او خطر دارد. مي دانيم كه در زمان استرس هورمونهايي در بدن ترشح مي شود كه باعث انقباض عروق شده و در نتيجه اين عمل خون به جنين نمي رسد و جنين متاثر از اين وضعيت دچار ديسترس يا زجر جنيني مي گردد. استرس، عصبانیت و احساسات بد و منفی مادر به صورت فیزیولوژیک و احساسی عاطفی روی جنین اثر منفی گذارده و باعث یکسری موارد و مشکلات خاص می گردد.
اما در اين وضعيت چه مي توان كرد؟‌
ادامه دارد ...

نويسنده : فاطمه عیوضی (تابش) ، ماما- مربی یوگا (یوگا در دوران بارداری) – عضو کمیته تحقیق و پزوهش انجمن یوگا
( 1612 بازديد از این مقاله )
ارسال مقاله به دوستان

 

نرمش - ورزش - آرامش - يوگا - عرفان اسلامي - پاكسازي درون - پراناياما - يوگا آسانا - فنگ شويي - آشپزي گياهي - هوش هيجانی - مديريت استرس - تن آرامی - یوگای قلب - پيام دل - گياه خواری - آيورودا - موسيقی درمانی - دکتر عباس روحبخش - مهندس محمد ساسانی - دکتر محمد عيوضی - ردپای عشق - يوگای بانوان - لاغری و يوگا - مديريت عشق - يوگا نيدرا - yoga - nava - nava yoga - navayoga - iran yoga - asana - nava yoga institute

 
 
© 2009 Nava Scientific Yoga Institute تمام حقوق اين سايت متعلق به موسسه نوا مي باشد
 
 
صفحه اصلي |  بازخورد  |  نقشه سايت |  لينك به ما
 
  استفاده از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد