Contact usLinksFAQNewsArticlesServicesAbout usHome
 
 
   
  بازديدكنندگان 3471587  
 
اشتراک آر اس اس

یوگا و بارداری

 

بارداری و تغییرات آن و کمکی که یوگا می تواند در این دوران به مادر باردار نماید

از زمان لقاح و تشکيل تخم تا لحظه زايمان زن حامله از لحاظ ذهني و بدني دستخوش يکسري تغييرات اساسي مي شود او نه تنها بايد خود را با جنين در حال رشدش وفق دهد بلکه بايد با حاملگي و تغييراتي که در طي بارداري براي او رخ مي
دهد و همچنين حس مادر شدن سازگاري پيدا کند. بدنيا آوردن يک نوزاد مهم ترين واقعه زندگي هر زن محسوب مي گردد. زايمان يک واقعه گذرا نبوده و به طور حتم براي هميشه روي شما اثر مي گذارد؛ لذا نحوه برخورد شما با حاملگيتان بسيار حياتي است.
از زماني که جنين شکل مي گيرد، تمامي هيجانات مادر را به نوعي تجربه مي کند .اگر چه اين عواطف به طور مستقيم و آگاهانه توسط جنين حس نمي شوند اما هورمونهايي که در اثر احساس لذت و سرخوشي ، غم ،اندوه و شادي در بدن مادر توليد مي شود ، همگي به بدن جنين نيز انتقال مي يابد. بنابراين تا زماني که باردار هستيد احساسات و هيجانات شما بسيار حائز اهميت است .
يکي از فوايد و اثرات يوگا برقراري تعادل ميان جسم و ذهن و روان است . در طي حاملگي بايد تلاش کنيد که تا حد ممکن از لحاظ جسمي به وضعيت سلامتي و از لحاظ عاطفي به حالت تعادل نزديک شويد تمرينات يوگا به شما اعتماد به نفس ، تعادل و هماهنگي مي بخشد و قادر است تغييرات اساسي و جامعي در احساس سلامتي و نشاط و نگرش شما به زندگي ايجاد نمايد .
يوگا به شما کمک مي کند تا بدنتان را حس کرده و از آن آگاه شويد و اين همان چيزي است که يک زن باردار به آن احتياج دارد بهره گيري از دانش افراد با تجربه و متخصص براي طي يک حاملگي خوب و زايمان آسان لازم است اما غرايز طبيعي و خودآگاهي زن در اين دوران مسلما ضروري است و يوگا به زنان کمک مي کند تا آرامش ، اعتماد به نفس ، و تمام آنچه در وجودشان نهفته است کشف کرده و از آنها به طور موثر و مفيدي بهره گيرند .
زنان باردار اغلب در طي سه ماهه اول بارداري نسبت به انجام هر گونه تمرين سخت جسمي دلسرد هستند ؛به خصوص اگر امکان سقط جنين وجود داشته باشد که در اين صورت توصيه مي شود برنامه تمرينات را تنها بعد از ماه چهارم حاملگي شروع کنند . در هر حال اگر خانم بارداري سابقه سقط جنين نداشته و مي تواند مادر سالم و فعالي باشد شروع تمريناتي که سبب نيرومندي ، انعطاف پذيري و بهبود وضعيت عضلاني بدن مي گردد در هر زمان که احساس آمادگي دارد براي او بلامانع است
در طي دوران حاملگي شما مي توانيد تمرينات يوگا را متناسب با نيازهاي فردي و سطح آمادگي اتان انجام دهيد .از آنجا که افراد مختلف از اين جهت با هم متفاوت اند، بنابراين لازم است که با جسم خود هماهنگ باشيد و در صورت بروز هرگونه مشکل يا ناراحتي آن را جدي گرفته و حرکات را متناسب با وضعيت جسمي تان تغيير دهيد. فوايد جسمي يوگا براي زنان باردار عبارت است از تقويت و نيرومند شدن بدن ، بهبود وضعيت کشش عضلات ، تعادل ، انعطاف پذيري در کل سيستم عضلاني ، تحريک غدد ترشحي که مسئول توليد هورمونها در بدن مي باشند ، افزايش و بهبود جريان خون در بدن و کنترل تنفس به شيوه بسيار عالي .
شما با انجام تمرينات يوگا اندامهاي داخلي بدن را ماساژ مي دهيد .علاوه بر اين حرکات مخصوص شکم به شما کمک مي کنند تا بعداز زايمان تناسب اندام خود را مجددا بدست آوريد. يوگا به بهتر شدن خواب شما کمک مي کند و مشکلات بدخوابي و کم خوابي را برطرف ساخته و نگرش مثبت و خوبي از زندگي به شما مي بخشد. همچنين به شما مي آموزد که چگونه خويشتن را مشاهده کنيد. تمرينات يوگا به شما کمک مي کنند تا در تماس مستقيم با جسم و عواطف خويش قرار گرفته ونسبت به آنها آگاه باشيد .
اگر چه يوگا دستورالعمل انحصاري براي يک حاملگي و زايمان عالي نيست ولي مي تواند در طول اين دوران پرهيجان وسيله مناسبي براي کمک به شما باشد و با افزايش اميدواري شما را ياري دهد تا دوران حاملگي خوبي را تجربه کنيد. زايمان به عنوان يک تجربه سخت تلقي ميگردد و بيشتر زنان با ترس و دلهره به آن نزديک مي شوند. البته اين کاملا طبيعي است ولي يوگا مي تواند با ايجاد حس اميدواري اين تجربه سخت را اندکي آسانتر ساخته و شما را ياري کند تا با راحتي و آرامش با آن مواجه شويد .
در طول حاملگي حجم خون از حدود 5 ليتر به 5/6 ليتر در پايان حاملگي افزيش مي يابد. اگر چه قدرت پمپاژ قلب نيز زياد مي شود ولي ضربان قلب ( سرعتي که قلب شما مي زند ) و فشار خون ( فشاري که خون بر ديواره سرخرگها وارد مي کند ) بايد ثابت باقي بماند در نتيجه قلب بايستي سخت تر از قبل کار کند
در طول حاملگي هورمونهاي بخصوصي توليد مي شوند که باعث گشاد شدن رگهاي خوني مي گردند.اين هورمونها همچنين مي توانند عاملي براي گشادتر شدن و نرم شدن ديواره سياهرگها و در نتيجه ايجاد واريس در پاها باشند. بعضي از وضعيت هاي يوگا با تقويت قلب به جريان بهتر خون کمک کرده و از واريسي شدن سياهرگها جلوگيري مي کنند. اگر سياهرگها بيشتر از معمول گشاد شوند انجام وضعيت پا به ديوار مي تواند براي کم کردن ورم پاها مفيد باشد.
با افزايش حجم خون در سيستم گردش خون مادر محتواي مايع درون بافتها و سلولهاي بدن نيز افزايش مي يابد. در طول حاملگي حدود 7 ليتر آب به بدن اضافه مي شود که به طور تقريبي حدود نصف افزايش وزن بدن به همين علت است مقداري از اين مايع مي تواند در کف پا و ساقها جمع شده و در آنها ايجاد ورم نمايد که مي توان با انجام تمرينات اصولي و به طور مرتب آن را برطرف نمود .
در اين دوران ممکن است تنفس هاي سطحي و کوتاه را تجربه کنيد. تمرينات مفصل تنفس هاي يوگايي به شما کمک مي کند با بالا بردن حجم تبادلات گازي بر اين مشکل غلبه کنيد.
رباط هاي لگن و مفاصل آن در طول حاملگي در اثر عمل هورمونهاي پروژسترون و ريلکسين نرم مي شوند .اين حالت و نرم شدگي به بدن اجازه مي دهد تا قابليت انعطاف پذيري بيشتري پيدا کرده و بتواند فضاي مناسب و نسبتا بزرگي براي رشد جنين ايجاد نمايد .در طول زايمان نيز اين هورمونها به عملکرد رباط هاي حفاظت کننده از توسعه رحم کمک مي کنند .از آنجايي که رباط هاي لگن در طول حاملگي نرم تر از حالت معمول ميگردد، لازم است که توسط عضلات شکمي نيرومند و داراي کشش مناسب محافظت شوند .يوگا روشي ايده آل براي بهبود وضعيت کشش و تقويت اين عضلات و همچنين سرخرگهاي تغذيه کننده آنها است .
اسکلت بدن مادر در اين دوران ناگزير از تحمل وزن اضافي ناشي از رشد جنين است و در صورتي که عضلات پشت تقويت نشده باشند، اين وزن اضافي ميتواند به قسمتهاي پايين ستون فقرات فشار بياورد .کف پا و ساق ها هم بايد همين وزن را تحمل کنند. پس از تولد کودک نيز تحمل اين وزن که روز به روز هم بر ميزان آن افزوده ميگردد بر عهده بازوها و دستان مادر خواهد بود. با پيش رفتن سن حاملگي رحم بزرگ مي شود تا بتواند جنين رشد يافته را در درون خود جاي دهد. علاوه بر اين در طي زايمان و انقباضات زايماني عضلات رحم فوق العاده فعال هستند .در يوگا تمرينات مخصوصي براي تقويت عضلات لگن و باز کردن کمربند لگني براي کمک به حفاظت از رحم وجود دارد.
در طول حاملگي وزن مادر حدود 20% افزايش مي يابد. در طي سه ماهه اول افزايش وزن کند بوده و تنها حدود 7/0 تا 4/1 کيلوگرم است .اما اين مقدار در سه ماهه دوم و سوم به حدود 350 تا 450 گرم در هر هفته مي رسد. اين افزايش وزن ناشي از رشد جنين ، جفت ، بزرگ شدن رحم و سينه ها ، افزايش حجم خون و افزايش ذخاير مواد غذايي و مايعات بدن است .
عضلات کف لگن از رحم ، رکتوم و مثانه محافظت مي کنند؛ بنابراين بهتر است که در طول حاملگي تقويت شوند .
بسياري از عواطف ناشي از تغييرات شيميايي دورن مغز است .در طول حاملگي ممکن است متوجه شويد که نسبت به ناراحتي هاي عاطفي آسيب پذيرتر از گذشته شده ايد و يا دچار تغييرات احساسي غير قابل پيش بيني مي شويد. اين موضوع به خاطر توليد هورمونهايي است که در واقع ناقلين پيامهاي شيميايي در بدن هستند. هورمونها توسط غدد درون ريز توليد شده و بوسيله سيستم گردش خون در سراسر بدن انتشار مي يابند .هورمونها متضمن عملکرد درست اندامهاي بدن بوده و در زنان مسئول شروع سيکل قاعدگي ، حاملگي ، تنظيم زايمان، تولد و شيردهي هستند.
غده هيپوفيز بر عملکرد ساير غدد دورن ريز تاثير مي گذارد و درتوليد آندورفين ها نقش دارد .آندروفين ها مسکن هاي طبيعي بدن هستند که وجودشان در حين زايمان حياتي بوده و همچنين نقش مثبت و موثري در ايجاد حس سلامتي و نشاط در زندگي شما دارند .وضعيت هايي مانند ايستادن روي سر و گاو آهن تحريک کننده غده هيپوفير هستند .اين وضعيت ها را نبايد در سه ماه آخر بارداري انجام دهيد
يکي از هورمونهايي که نقش و تاثير زيادي در حاملگي دارد پرولاکتين است که توسط هيپوفيز ترشح مي شود .وجود اين هورمون به همراه استروژن و پروژسترون و پرولاکتين براي تحريک غدد شيري و ترشح شير از پستانها ضروري است. يکي از اثرات ديگر استروژن و پروژسترون شل کردن عضلات صاف رحم به منظور کمک به جاي دادن جنين در حال رشد مي باشد .
در طي حاملگي توليد هورمون هاي آدرنالين ( اپي نفرين )، نور آدرنالين ( نور اپي نفرين ) و کورتيزول افزايش مي يابد .آدرنالين و نور آدرنالين هر دو بر ضربان قلب و فشار خون موثر هستند .آدرنالين همچنين با تحريک توليد گلوکز باعث بالا رفتن قند خون مي گردد. کورتيزول به طور طبيعي هورمون ايمونو ساپرسيو است و به کمتر شدن فعاليتهاي آلرژيکي ( حساسيت زا ) که در طول حاملگي ظاهر مي شوند کمک مي کند. اين هورمونها بوسيله غدد آدرنال که روي کليه ها قرار دارند توليد مي شوند
از آنجايي که کليه ها در طول حاملگي بايد هم مايعات بدن مادر و هم جنين را تصفيه نمايند ،بنابراين بايد بيشتر از حد معمول کار کنند .

سيستم ترشحي
غدد ترشحي شامل تخمدانها ، تيروئيد، هيپوتالاموس و غدد آدرنال هستندو غده هيپوفيز که در مرکز مغز واقع شده به عنوان غده ترشحي اصلي شناخته مي شود. زيرا بر عمل ساير غدد درون ريز اثر گذاشته و آنها را کنترل و نظارت مي کند .هورمونهاي ترشح شده از اين غدد متضمن عملکرد درست اندامها بدن بود و آنها را تنظيم مي کنند.
وضعيت گاو آهن باعث فعال شدن غده هيپوفيز ميگردد که غده درون ريز اصلي بدن است .تمرينات پشت مثل پل به متعادل شدن توليد هورمونهاي بدن کمک مي کنند .
خمش هاي پشت باعث بهبود عملکرد کليه ها شده وبه ايجاد تعادل درتوليد هورمونها کمک مي کنند .
هورمون ريلکسين که بوسيله جفت توليد مي شود با اثر بر روي رباط ها و بافتهاي پيوندي لگن و رحم افزايش خاصيت ارتجاعي و انعطاف پذيري آنها و آمادگي براي زايمان مي شود. با اين حال احتياط کنيد که بيش از حد به رباط ها کشش وارد نساخته واز انجام بيش از حد وضعيتهاي خمش و پيچ اجتناب نماييد.
کنترل تنفس بخش مهمي از تمرينات يوگاست .در صورتي که شمابتوانيد تنفستان را کنترل کنيد، نه تنها درانجام کارها و وظايفتان از کارآيي بهتري برخوردار مي شويد، بلکه قادر خواهيد بود به شيوه راحتتري جسم و عواطف خويش را مديريت کنيد. وقتي عصباني يا آشفته هستيد آدرنالين ترشح شده و ضربان قلب و فشار خون شما را افزايش ميدهد. در اين ميان اگر کنترل احساساتتان را از دست بدهيد ممکن است شروع کنيد به گريه کردن ، يا چيزهايي بگوييد که بعدا از گفتن آنها پشيمان شويد ولي اگر در همان آغاز درگيري ، آگاهانه تنفستان را کنترل کنيد، خيلي راحتر مي توانيد تغييرات جسمي و احساسي خود را مديريت کنيد.
تمرينات يوگا باعث بهبود وضعيت سلامتي و شادابي و دستيابي به آرامش ميگردد. به همراه اين تمرينات تکنيک هاي تنفسي هم به شما کمک مي کنند تا براي انجام يک زايمان طبيعي و آسان آماده شويد .
زايمان چيزي نيست که شما بتوانيد آن را از پيش تمرين کنيد همچنين زايمان ها در موارد مختلف با هم متفاوتند. يک زايمان طولاني ممکن است به آساني صورت گيرد. در حاليکه يک زايمان کوتاه مي تواند سخت باشد .تمرينات يوگا درطول حاملگي به شيوه اي مناسب به شما کمک ميکنند تا کنترل جسم خود را بدست آورديد.هنگامي که درد داريد شل کردن عضلات کار آساني نيست و موقعي که بدن تحت استرس قرار ميگيرد ،اغلب نفس کشيدن مشکل مي شود. با اين وجود يوگا به شما کمک ميکند تا در موقع لازم بتوانيد آرامش خود را حفظ کنيدو نيز به منظور ايجاد آمادگي براي زايمان برروي جسم خود کار کنيد.
آمادگي رواني و احساس شما براي زايمان از اهميت زيادي برخوردار است. يوگا مي تواند با ايجاد نگرش مثبت و کاهش ترس از درد ، در اين زمينه شما را ياري کند .در هر حال پيش بيني ها و طرحهاي قبلي شما براي زايمان اهميت چنداني ندارند. به محض اينکه زمان زايمان فرا رسد ،بهترين کاري که ميتوانيد بکنيداين است که خود را با جسمتان هماهنگ ساخته و هر آنچه که حس مي کنيد طبيعي تر است انجام دهيد.
با نزديک شدن به تاريخ زايمان بايستي خود را مشغول نگه داريد .نشستن و انتظار کشيدن براي يک روز بزرگ مي تواند براي شما ايجاد استرس و تنش نمايد؛ به خصوص اگر بچه درموعد مقرر متولد نشود. با اين وجود برخورداري از استراحت کافي در هفته هاي آخر بارداري حائز اهميت است.
مرحله اول زايمان با انقباضات رحمي شروع مي شود که ادامه يافته و به تدريج بر شدت آن افزوده ميگردد تا زماني که دهانه رحم کاملا باز شود اين مرحله معمولا طولاني ترين مرحله زايمان است .مرحله دوم موقعي شروع مي شود که دهانه رحم کاملا باز شده و سر کودک ظاهر ميگردد و به دنبال آن بدن نيز پايين مي آيد تا خروج کامل. سومين مرحله خروج و جدا شدن جفت است .اکنون زماني است که پيوند واقعي ميان مادر و کودک در خارج از بدن مادر برقرار مي گردد.
هنگامي که دردهاي انقباضي شروع مي شود ،حمام آبگرم يا گوش کردن به يک موسيقي ملايم ، مي تواند شما را وارد وضعيت تن آرامي سازد تا همزمان با شديد شدن دردها شما نيز در حالت هماهنگي با ريتم بدنتان قرار گرفته باشيد ( بعضي خانم ها حتي بين انقباضات اولين مرحله زايمان چرت مي زنند ) .شما همچنين بايد تا جايي که برايتان امکان دارد جابجا شويد تا در وضعيت مناسبي قرار بگيريد که انقباضات راحتتر انجام شود. مي توانيد به تنهايي جابجا شده يا با کمک همسرتان اين کار را انجام دهيد .در پايان زايمان رحم شما به سادگي بالا آمده و جمع مي شود و هر آنچه که لازم است بدن خود به خود به طور حيرت انگيزي انجام مي دهد و اين همان تجربه اي است که قرن ها براي زنان اتفاق افتاده است. در اينجا به واقع لمس مي کنيد که بدنتان تا چه اندزه خلاق ، سازنده و حيرت آور عمل مي کند .

وضعيت هايي براي زايمان
بسياري از پزشکان زنان را براي انجام زايمان در وضعيت خوابيده بر روي پشت آماده مي کنند. چون اين وضعيت کار را براي پزشک آسان تر ميکند اما اگر مادر از نيروي ثقل براي انجام زايمان کمک بگيرد کار به مراتب آسانتر خواهد شد به عبارت ديگر واژن بايد رو به پايين و به سمت زمين باشد . دراز کشيدن بر روي پشت باعث مي شود فشار زيادي روي اعصاب بزرگ ستون فقرات که نقش عمده اي در دردهاي زايمان دارند وارد شود اين وضعيت همچنين عروق تغذيه کننده رحم و جفت را تحت فشار قرار داده و در نتيجه حجم خون درون عروق کم مي شود .
يکي از بهترين و طبيعي ترين وضعيت ها که هنگام زايمان ميتواند به مادر کمک کند ،وضعيت چمباتمه است .زانو زدن روي چهار دست و پا مانند وضعيت کشش گربه هم يکي ديگر از وضعيتهاي مناسب براي اين منظور است .در مرحله اول زايمان وضعيت نشستن به حالت چهار زانو ميتواند وضعيت بسيار راحتي باشد .نکته اي که در اينجا حائز اهميت است اين است که شما بايد بتوانيد تا مراحل آخر زايمان تحرک داشته و جابجا شويد.

تنفس حين زايمان
تنفس به شما کمک مي کند تا درد را کنترل کنيد نفس کشيدن صحيح در طول زايمان فوق العاده موثر و مفيد است .در مرحله اول با شروع انقباضات رحمي ابتدا بايد وضعيتي را بيابيد که به طور طبيعي در آن احساس راحتي مي کنيد. سپس آگاهي را بر روي نفس هايتان متمرکز نمائيد .تصور کنيد که همراه بازدم تمامي تنش ها و دردها از وجودتان خارج مي شود.
وقتي انقباضي شروع مي شود نفس هاي آرام و طولاني بکشيد و بازدم را تا جايي که ممکن است به آرامي انجام دهيد تا موقعي که انقباض به پايان برسد. هر انقباض به يک موج شباهت دارد که به اوج خود رسيده و سپس پايين مي آيد .سعي نکنيد که وقوع انقباض هاي بعدي را پيش بيني کنيد، بلکه خود را روي آنچه که در لحظه حال اتفاق مي افتد متمرکز نموده و سعي کنيد با آن همراه شويد.
ايجاد صداهايي مثل ناله که به تحمل درد کمک کند ميتواند در حين زايمان مفيد باشد. نبايد از بروز احساستان جلوگيري کنيد .هنگامي که به صداهاي درونتان اجازه خارج شدن مي دهيد واژن آرام و رها مي شود ولي بهم فشردن دندانها ممکن است روي سفت شدن عضلات دهانه رحم موثر باشد . همچنين داشتن يک حرکت نوساني آرام از پهلويي به پهلويي ديگر يا در جهت جلو و عقب به رها شدن عضلات شکم و کم شدن درد کمک مي کند. درتمام طول مدت بروز اين دردها مي بايست اطمينان حاصل کنيد که بدنتان در راحت ترين وضعيت ممکن قرار دارد. به پشت بخوابيد و به موسيقي که معمولا براي ايجاد تن آرامي پس از انجام تمرينات يوگا استفاده ميکرديد گوش دهيد .مغز شما فرمان رهايي را در اين وضعيت صارد مي کند .
منظور از نوشتن 2 پاراگراف بالا اين است که با يوگا مي توانيد به راحتي زايمان کنيد و تکنيک هاي يوگا و پوزيشن هاي ياد داده شده و تنفس هاي زمان زايمان که در دوران بارداري آموزش داده مي شود همگي به زايمان راحت کمک مي کند.

تنفس و تن آرامي
هنگامي که هوا را تنفس مي کنيم ، اشعه خورشيد را دريافت ميکنيم ،غذا مي خوريم يا آب مي نوشيم از اين عوامل انرژي جذب مي کنيم. در يوگا اين انرژي حياتي يا نيروي حيات که ما را قادر به انجام کارها و فعاليت هايمان مي سازد ( پرانا) ناميده مي شود . پرانا درهوايي که تنفس مي کنيم، موجود است ؛اما اکسيژن نيست .در غذايي که ميخوريم نيز وجود دارد، اما خود غذا نيست. پرانا انرژي ظريفي است که در تمامي چيزهايي که ما را زنده نگه مي دارند وجود دارد.
يک راه بسيار خوب براي توصيف پرانا مقايسه آن با الکتريسيته است .وقتي شما لامپي را روشن مي کنيد نور لامپ نشان مي دهد که انرژي حضور دارد، اگر چه آن را نمي بينيد . همه ما از جريانهاي الکترو مغناطيسي استفاده مي کنيم. پرانا نيز انرژي الکترومغناطيسي است که در درون کالبد ما جريان دارد . با انجام تکنيک هاي تنفسي و تمرينات يوگا بدن بيشتر از حالت معمول پرانا جذب ميکند .به همين علت است که پس از انجام تمرينات احساس سرزندگي بيشتري مي کنيد .
تنفس ما را زنده نگه مي دارد و با توقف نفس زندگي نيز به پايان مي رسد .هنگامي که ميزان مناسبي از اکسيژن را از طريق دم وارد دستگاه تنفس نماييم بدن بهترين کارآيي خودش را پيدا ميکند.
ريه ها تقريبا تمامي فضاي قفسه سينه را اشغال کرده اند و در بالا از قسمت زيرين استخوان ترقوه شروع شده و در پايين تا بالاي پرده ديافراگم و در سرتاسر پشت ، جايي که دنده ها به ستون فقرات مي رسند توسعه يافته اند.
هنگامي که دم ميگيريد بايد ريه ها را کاملا از هوا پر کنيد .طوريکه از بالا تا ترقوه ها و از پشت به دنده ها برسد .با اين حال بيشتر مردم طبق عادت ، حتي در شرايط طبيعي نيز با تنبلي تنفس مي کنند. اگر با دقت به نحوه تنفس خودتان توجه کنيد احتمالا درمي يابيد که تنها از بخش کوچکي از ريه ها استفاده مي کنيد.
بيشتر تنبلي هاي تنفسي ناشي از عادتهاي بد ما، استرس و تنش ها است .به محض اينکه دچار استرس مي شويم ،نفس هاي خودمان را نگه داشته يا خيلي کم عمق و سطحي نفس مي کشيم و به اين ترتيب ريه ها طوري عمل مي کنند که گويي مي خواهند کارشان را متوقف کنند و اين بدان معنا است که از ميزان حيات در تک تک سلولهاي بدن کاسته مي شود .
شما با انجام تمرينات تنفسي يوگا مي توانيد به راحتي کيفيت تنفسي را بالا برده و در تمام طول حاملگي با انجام تنفس درست و صحيح از فوايد آن بهره ببريد، دچار کمبود اکسيژن نشويد ،از انرژي خوبي برخوردار باشيد ،سرحال شاد بدون کسالت و بي حوصلگي با نيروي خوب کارهاي روزانه را انجام دهيد و در ضمن با يادگيري تنفس مخصوص زايمان مي توانيدزايمان راحتي را تجربه کنيد
اکسيژني که نفس مي کنيم و غذايي که مي خوريم در درون بدن مان به انرژي تبديل مي شوند. اين فرآيند موجب توليد مقداري سموم مي گردد که مي بايست از چرخه بدن حذف شود. تکنيکي با عنوان" آپاناسانا "در يوگا وجود دارد که به کمک آن ميتوانيد سموم ايجاد شده را حذف نموده و از بدن خارج کنيد .

جاي بسي خوشبختي است كه امروز توجه بسياري از مسئولين و دست اندر كاران جامعه بشري به سلامت و شادابي زن جلب شده است . براي اين عده به خوبي معلوم گشته كه زن محور اصلي واحد جامعه ، يعني خانواده است و چنانچه قرار باشد استحكام كانون خانواده حفظ شود ،نخستين اقدام خواه ناخواه بايستي متوجه همين محور باشد . انجام مطلوب وظايف خانه داري ، بچه داري . همسرداري و تقبل مسئوليتهاي اجتماعي و كسب بخشي از درآمد خانواده قطعا از عهده زني قوز كرده ، دچار كمردرد و افتادگي رحم و شلي عضلات كف لگن كه دائما از خستگي ، بي حوصلگي و ضعف شكايت دارد ، خارج است .
تاكيد محافل تربيت بدني ودرماني بر رسيدگي بيشتر به وضعيت زنان از آن رو است كه محور قرار گرفتن اين قشر در قبول مسئوليتهاي چند جانبه نه تنها باعث شده آنان خود را به دست فراموشي بسپارند ، بلكه ديگران نيز بيشتر بر انتظارات خود از زنان پافشاري كنند تاسلامت و تندرستي زن ، خواهر ، مادر ، دختر يا همكار مونث خود .
سعي ما بر اين بوده كه ديدي موشكافانه به آسيب پذيرترين دوران زندگي يك زن يعني دوران بارداري ، زايمان و دوران نفاس داشته باشيم و با ارائه راهكارهايي بتوانيم دوران سالم ، شاد و آرامي را براي مادر فراهم كنيم كه نتيجه مستقيم آن تولد نوزادي سالم مي باشد . وقتي صحبت از بارداري ، زايمان و دوران نفاس مس مي شود ،بيشتر زنان چهره در هم مي گشند و زير لب از دوران عذاب آور حاملگي ،سختي و مشكلات آن و احيانا زايمان سخت ، دردهاي زايماني ، دوران پس از آن صحبت مي كنند و شايد اكثر آنها ديگر حاضر به تجربه محدد اين دوران نباشند . اما چرا بايد اين دوران كه در آن توانايي و قدرت يك زن متجلي مي شود و حس بچه دار شن و بدنيا آوردن طفل كه شايد از زيبا ترين و شادترين لحظات زندگي يك زن مي بادش بايستي با خاطرات بد ، عذاب آورد و دردناك همراه باشد و اينكه چرا نبايد اين دوران يك دروان شاد . سالم و مفرح و خاطره انگيز باشد ؟
حال با توجه به وضعيت موجود و اين نگرش اكثريت زنان ، چگونه مي توان دوران حاملگي خوب و سالمي داشت ؟ چگونه مي توان مشكلات باداري را كاهش داد ؟ چگونه ميتوان زايمان آسان و بدون دردي داشت ؟ چگونه مي توان دوران نفاس خوبي را سپري كرد ؟ و چگونه مي توان سريع به وضعيت قبل از زايمان برگشت ؟
در دوران بارداري زنان از نظر روحي و جسمي دچار فشارها و مشكلات عديده اي مي گردد . دائم از خود مي پرسد آينده من و فرزندم چه خواهد شد ؟ آيا بچه اي سالم بدنيا مي آورم ؟ آيا مي توانم او را خوب تربيت و پرورش دهم ؟ رابطه ام با همسرم چگونه خواهد بود ؟ آيا از پس مشكلات اقتصادي برخواهيم آمد ؟ و… سوالاتي اين چنين كه روح وذهن مادر را مشغول كرده و از طرفي انجام كارهاي روزانه ، وظايف خانه داري ، بچه داري و همسردارري باعث خستگي بيش از حد و تحريك مادر مي شود كه د رجواب به اين استرسها و تحريك ها زن تبديل به شخصي عصاباني ، زود رنج ، حساس ميگردد و اين بار منفي و استرسهاي فراوان براي او كه اينك باردار است و همچنين براي جنين او خطر دارد. مي دانيم كه در زمان استرس هومرمونهايي در بدن ترشح مي شود كه باعث انقباض عروق شده و در نتيجه اين عمل خون به جنين نمي رسد و جنين متاثر از اين وضعيت دچار ديسترس يا زجر جنيني مي گردد .
در اين وضعيت خانمهاي باردار مي توانند با انجام ريلكسيشن كه يكي از تكنيك هاي بسيار كاربردي در يوگا مي باشد نه تنها خستگي ناشي از كار روزمره را از بدن خارج كرده و انرژي مجدد بگيرند بلكه با تخليه استرسها ، تنشها و آرام كردن ذهن و روح خود،سرحال و سرخوش شده ، از عواقب زيان آور استرس مي كاهند و به اين طريق مي تواند با روحيه اي شاد و آرام به انجام وظايف و مسئوليتهاي محوله بپردازند .
داشتتن اخلاقي خوش ، برخوردي مناسب با فرزندان ديگر و همسر در زمان حاملگي يكي از اهدافي است كه با آموزشهايي داده شده به خانمهاي باردار قابل اجراست .

نويسنده : فاطمه عیوضی (تابش) ، ماما- مربی یوگا (یوگا در دوران بارداری) – عضو کمیته تحقیق و پزوهش انجمن یوگا منابع فارسي: بیماریهای زنان و زایمان ویلیامز، بیماریهای زنان و زایمان دنفورث
منابع خارجی : کتابهای مختلف یوگا در دوران بارداری و زایمان( 1356 بازديد از این مقاله )
ارسال مقاله به دوستان

 

نرمش - ورزش - آرامش - يوگا - عرفان اسلامي - پاكسازي درون - پراناياما - يوگا آسانا - فنگ شويي - آشپزي گياهي - هوش هيجانی - مديريت استرس - تن آرامی - یوگای قلب - پيام دل - گياه خواری - آيورودا - موسيقی درمانی - دکتر عباس روحبخش - مهندس محمد ساسانی - دکتر محمد عيوضی - ردپای عشق - يوگای بانوان - لاغری و يوگا - مديريت عشق - يوگا نيدرا - yoga - nava - nava yoga - navayoga - iran yoga - asana - nava yoga institute

 
 
© 2009 Nava Scientific Yoga Institute تمام حقوق اين سايت متعلق به موسسه نوا مي باشد
 
 
صفحه اصلي |  بازخورد  |  نقشه سايت |  لينك به ما
 
  استفاده از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد