Contact usLinksFAQNewsArticlesServicesAbout usHome
 
 
   
  بازديدكنندگان 3467965  
 
اشتراک آر اس اس

فیبر و سرطان روده بزرگ-1

 


قسمت اول
نوشته سوزان نوبائر، دکترا و متخصص تغذیه و رژیم های غذایی ، و پاتریشیا ببو، فوق لیسانس و متخصص تغذیه
image
رژیم های غنی از فیبر از انسان در برابر سرطان روده بزرگ محافظت می کنند.
در ژانويه 1999 ژورنال پزشکی نیوانگلند مطالعه ای را بر روی زنان منتشر کرد که درآن تنیجه گیری شده بود فیبر موجود در رژیم غذایی، از میوه ها، سبزیجات و غلات ، هیچ اثر محافظت کننده ای در برابر رشد پلیپ های غده ای روده بزرگ یا سرطان روده بزرگ نداشت. مطبوعات و رسانه ها توجه زیادی به نتایج نشان دادند و سال ها توصیه های غذایی را که توسط جامعه پزشکی و چندین سازمان معتبر کشور از جمله انجمن رژیم غذایی امریکا و انجمن سرطان امریکا ارائه شده بود را مورد پرسش قرار دادند. مردم نیز شروع به پرسش در باب لزوم واقعی تلاش برای خوردن فیبر به میزان توصیه شده 25 تا 30 گرم در روز نمودند، اگرچه نویسنده ها اعلام کرده بودند هنوز هم دلایل محکم و معتبری برای افزایش مقدار مصرف فیبر وجود دارد.
image
سرطان روده بزرگ چهارمین سرطان شایع در امریکا است و تنها سرطانی است که به مردان و زنان تقریبا به طور مساوی حمله می کند. در سال 2000، سرطان روده بزرگ مسئول 10 درصد از همه سرطان های جدید و 10 درصد از همه مرگ های ناشی از سرطان در امریکا بوده است . در سرتاسر جهان پراکندگی در نرخ بروز سرطان روده بزرگ 20 برابر است. به طور کلی این پراکندگی و تنوع به تفاوتهای محیطی و غذایی نسبت داده شده است. در یک مطالعه برجسته که در سال 1971 انجام شد، دانشمندی به نام بورکیت تنیجه گرفت که شیوع کم سرطان روده بزرگ در آفریقا به دلیل میزان مصرف بالای فیبر در غذاست. از آن موقع به بعد سفری ادیسه وار از مطالعات همه گیر شناسی دور دنیا آغاز شد تا یافته های بورکیت را تایید کند. در اینجا چندین مطالعه را که در دهه گذشته منتشر شده اند بررسی می کنیم تا مشخص شود این نظریه پذیرفته شده که رژیم های غذایی سرشار از فیبر اثر محافظت کننده در برابر توسعه پلیپ های غده ای و سرطان روده بزرگ دارند، درست است یا نه.

علل سرطان روده بزرگ
image
سرعت رشد سرطان روده بزرگ کم است و می تواند بدون علائم باشد. از این رو ممکن است تا سالها بعد از رشد اولیه تشخیص داده نشود. سرطان ممکن است در هر کدام از چهار بخش روده بزرگ یا راست روده (رکتوم، قسمت انتهایی روده بزرگ) رخ دهد. تصور می شود پلیپ های غده ای منادی رشد سرطان هستند و ممکن است حاوی اطلاعاتی درباره فاز اولیه تکثیر سلولی بدخیم باشند. نود و پنج درصد سرطان های روده بزرگ تومور بدخیم غده مانند در بافت های مخاطی هستند.

فیبر موجود در رژیم غذایی: میزان مصرف درمقابل نتایج
image
مطالعات زیادی میزان مصرف کلی فیبر موجود در رژیم غذایی، مصرف فیبر از منابع خاص غذایی، و اجزای تشکیل دهنده فیبر موجود در رژیم غذایی را مورد بررسی قرار داده اند تا رابطه مشخصی با سرطان ویا پلیپ های غده ای روده بزرگ بیابند.
تاثیر مصرف کلی فیبر موجود در رژیم غذایی را در قسمت بعد مطالعه بفرمایید.

مترجم:مهدی رحیمی
http://www.vegetarian-nutrition.info/vn/fiber_colon_cancer.php
ویراستار:فروزنده شاملو


( 883 بازديد از این مقاله )
ارسال مقاله به دوستان

 

نرمش - ورزش - آرامش - يوگا - عرفان اسلامي - پاكسازي درون - پراناياما - يوگا آسانا - فنگ شويي - آشپزي گياهي - هوش هيجانی - مديريت استرس - تن آرامی - یوگای قلب - پيام دل - گياه خواری - آيورودا - موسيقی درمانی - دکتر عباس روحبخش - مهندس محمد ساسانی - دکتر محمد عيوضی - ردپای عشق - يوگای بانوان - لاغری و يوگا - مديريت عشق - يوگا نيدرا - yoga - nava - nava yoga - navayoga - iran yoga - asana - nava yoga institute

 
 
© 2009 Nava Scientific Yoga Institute تمام حقوق اين سايت متعلق به موسسه نوا مي باشد
 
 
صفحه اصلي |  بازخورد  |  نقشه سايت |  لينك به ما
 
  استفاده از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد